výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod  Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání   Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   Odkazy
Zpět Plavecký životopis

Řezáč Jiří se plaveckému sportu věnuje aktivně a nepřetržitě přes 45 let.

Plavat začal v mateřské školce ve věku pěti let. Protože byl nejlepším plavcem ve školce, byla mu nabídnuta možnost v plavání nadále pokračovat a zdokonalovat se v plaveckém klubu SK Radbuza Plzeň (dříve TJ Pedagog Plzeň).

Závodnímu plavání se věnoval nepřetržitě 18 let, budeme-li počítat začátek jeho závodní kariéry od zisku prvního cenného kovu z plaveckých závodů, při kterých stál prvně na stupních vítězů v roce 1982, až po poslední závod plavaný v prosinci roku 2000.

Za tuto dobu dokázal při závodech získat přes 200 cenných kovů. Pravidelně se účastnil závodů mistrovství České republiky - ve všech věkových kategoriích: mladší žáci, starší žáci, mladší dorost, starší dorost, muži a masters.

13 let byl členem sportovního klubu Radbuza Plzeň (dříve TJ Pedagog Plzeň), za který závodně plaval v letech 1982 až 1995.

Jako žák základní školy docházel v letech 1985 až 1989 do sportovních plaveckých tříd při 33. ZŠ v Plzni.

Z důvodu nástupu do nového zaměstnání, kdy začal pracovat na bazénu plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň, byl nucen změnit svou klubovou příslušnost. Nebylo by totiž možné, aby pracoval a trénoval v plaveckém klubu Slavia VŠ Plzeň, ale závodně plaval za konkurenční klub SK Radbuza Plzeň. 5 let byl členem plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň, za který závodně plaval v letech 1995 až 2000.

Po celou dobu své závodní plavecké kariéry byl Řezáč Jiří svým zaměřením výhradně sprinter a to na nejkratších plaveckých tratích 50 a 100 metrů. Jeho hlavními plaveckými způsoby byly znak a kraul.
Po ukončení plavecké kariéry v roce 2000 začal hledat novou náplň svého života. Protože se plavání věnoval od dětství mnoho let a plavání bylo doposud jeho jediným smyslem života, přál si u plaveckého sportu zůstat a zúročit tak roky, které plaveckému sportu věnoval. Nechtěl se ale již věnovat rychlostnímu sprinterskému plavání jako doposud.

Protože ho vždy lákalo zjistit, kde se nacházejí hranice jeho fyzických sil, začal se věnovat vytrvalostnímu plavání. Protože na vytrvalostní trénink neměl dostatek času a prostoru, rozhodl se, co nejvíce si plavecké tréninky ztížit. Začal tedy trénovat fyzicky nejtěžší a nejnáročnější plavecký způsob motýl.

Od roku 2000 do roku 2011 trénoval, učil se při vytrvalostním plavání dobře zvládat novou techniku plaveckého způsobu motýl, vyzkoušel několik neoficiálních akcí týkajících se extrémně vytrvalostního plavání a připravoval se na vytvoření svého prvního českého rekordu.

Po prvních velkých úspěších založil nové plavecké odvětví, které se věnuje extrémně vytrvalostnímu bazénovému plavání.

Od roku 2011 do roku 2023 dokázal vytvořit v extrémně vytrvalostním plavání 137 českých rekordů, které jsou zapsány v České knize rekordů. Z toho bylo 61 rekordů v plavání jednotlivců a 76 rekordů pomohl vytvořit jako člen plaveckých štafet.

Čtyři jeho výkony byly uznány jako rekordy světové.

Za nejkvalitnější své výkony považuje samozřejmě světové rekordy v plavání jednotlivců na vzdálenost 40 a 25 km fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl v čase 12 hod 24 min 34 s respektive 7 hod 28 min a 38 s.


Dále si velice váží a za svůj nejhodnotnější český rekord v plavání jednotlivců považuje uplavání 50 km vzdálenosti rovněž způsobem motýl v čase 17 hod a 18 min. Obdobně si cení uplavání maratónské vzdálenosti 42 km 195 m, kterou opět zdolal plaveckým způsobem motýl a to v čase 13 hod a 10 min.

Velmi si také cení toho, že dokázal uplavat maratónskou vzdálenost 42 km 195 m všemi plaveckými způsoby - motýl, znak, prsa, kraul a polohovým způsobem.

Zapomenout samozřejmě nelze ani na dva světové rekordy, které pomohl vytvořit jako člen nejdelší plavecké štafety na světě a nejdéle trvající plavecké štafety na světě.

Velkým přáním Jiřího Řezáče je získat ve vytrvalostním plavání co nejvíce českých i světových rekordů.

Během svého života uplaval odhadem 27 000 až 28 500 kilometrů a ve vodě strávil přibližně 10 000 až 11 500 hodin.