výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod  Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání   Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   Odkazy
Zpět Trenérský životopis

Řezáč Jiří začal učit plavání a trénovat závodní plavce krátce po své plnoletosti. Po návratu z povinné základní vojenské služby v roce 1995 získal trenérskou kvalifikaci a od roku 1995 do současnosti vykonává funkci učitele plavání a trenéra závodních plavců již nepřetržitě přes 30 let. Stejně dlouhou dobu pracuje na bazénech na hlavní pracovní poměr.

Na bazénech za 30 let vykonával tyto profese: trenér závodních plavců, vedoucí plavecké školy, učitel plavání, plavčík – záchranář.

Kvalifikační oprávnění k vykonávání těchto profesí jsou: živnostenský list opravňující poskytovat tělovýchovné a sportovní služby v oblasti plaveckého sportu, trenérský Certifikát a kvalifikační osvědčení o absolvování kurzu plavčík záchranář.

Po návratu z povinné základní vojenské služby začal pracovat v letech 1995 až 1996 pro plavecký klub SK Radbuza Plzeň, kde pracoval na hlavní pracovní poměr jako plavčík záchranář. Na vedlejší pracovní poměr vykonával funkce učitele plavání základních škol a trenéra závodních plavců sportovního klubu Radbuza Plzeň.

Kvůli lepším finančním podmínkám přestoupil v létě 1996 z plaveckého bazénu SK Radbuza Plzeň do plaveckého bazénu PK Slavia VŠ Plzeň.

V letech 1996 až 2002 pracoval pro plavecký klub Slavia VŠ Plzeň na hlavní pracovní poměr jako plavčík záchranář. Na vedlejší pracovní poměr vykonával také funkci trenéra závodních plavců plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň.

Při trénování závodních plavců SK Radbuza Plzeň a PK Slavia VŠ Plzeň pomáhal trénovat rovněž medailisty z mistrovství České republiky a české rekordmany.

Od roku 1998 do roku 2003 prováděl formou dohody také výuku základního plavání v jedné soukromé plavecké škole v bazénu 33. ZŠ v Plzni.

Na dohodu též probíhalo trénování plavců Sportovního gymnázia v Plzni při neúčasti jejich trenéra na plaveckých trénincích.

Od roku 2002 do roku 2008 pracoval pro Městský úřad Rokycany na hlavní pracovní poměr jako vedoucí plavecké školy v Rokycanech.

Od roku 2003 provozuje rovněž v Rokycanech svoji soukromou Výběrovou plaveckou školu. Od roku 2008 funguje tato plavecká škola také v Plzni.

Od roku 2009 do současnosti pracuje na poloviční úvazek opět pro sportovní klub Radbuza Plzeň.

Za 20 let fungování soukromé výběrové plavecké školy v letech 2003 až 2023 prošlo výukou plavání 807 osob. Ti, kteří se výuky zúčastňovali pravidelně po dobu alespoň jednoho roku, se všichni naučili nadprůměrně dobře plavat všechny čtyři plavecké způsoby motýl, znak, prsa a kraul. Plavecká škola je tak ve výuce plavání na 100 % úspěšná.

Nejlepší vybraní plavci z této plavecké školy, kteří se věnují extrémně vytrvalostnímu plavání, vytvořili od roku 2008 do roku 2023 182 českých rekordů a 4 rekordy světové.

Dlouholeté Řezáčovo přání, aby v extrémně vytrvalostním plavání vytvořili plavci z jeho plavecké školy přes 100 českých rekordů, se tak konečně naplnilo.

V době, kdy vykonával funkci vedoucího plavecké školy pro městský úřad Rokycany, dosahovala plavecká škola pod jeho vedením ve výuce plavání v letech 2002 až 2008 neuvěřitelných úspěchů. Svými výsledky se tak stala jednou z nejúspěšnějších plaveckých škol v naší republice.

Podle statistiky dosáhla plavecká škola za prvních 5 let fungování ve výuce základního plavání MŠ a ZŠ těchto výsledků:

Děti z MŠ ve věku od tří do sedmi let měli na konci kurzů plavání za úkol sami bez dopomoci plaveckých pomůcek uplavat na mokré vysvědčení vzdálenost 100 metrů. Tuto vzdálenost dokázalo uplavat 40% dětí. Většina z těchto dětí dokázala plavat sama bez obtíží ve velkém bazénu. 48% dětí uplavalo samo bez dopomoci plaveckých pomůcek vzdálenost od 5 do 95 metrů. Pouze 12% dětí neuplavalo samo nic, nebo se o to ani nepokusili.

Za stejných podmínek, jako měli děti z MŠ, dokázalo 91% žáků ZŠ uplavat předepsaných 100 metrů. 7% žáků uplavalo vzdálenost od 10 do 90 metrů a pouze 2% žáků neuplavali nic, nebo se o to ani nepokusilo.
Žáci ze ZŠ, kteří měli výuku plavání povinnou v rámci tělesné výchovy, byli navíc známkováni z plaveckých způsobů znak, kraul a prsa. Z počtu 5 795 známek udělených za prvních 5 let fungování plavecké školy v Rokycanech, činil průměr všech udělených známek 1,71.

Během prvních pěti let prošlo plaveckou školou v Rokycanech a bylo zahrnuto do statistik celkem 7 227 dětí.