výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod   Jiří Řezáč   Plavecká škola  Vytrvalostní plavání   Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   Odkazy
Zpět Světové rekordy - 40 km a 25 km - motýl – kategorie jednotlivci

Dva světové rekordy v extrémně vytrvalostním plavání získal plzeňský plavec Řezáč Jiří poté, co byly zpětně přezkoumány jeho výkony, které zaplaval před sedmi lety (ve dnech 30. 3. a 31. 3. 2013) na tratích 25 km a 40 km motýl.

Zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova spravující Databanku českých rekordů po komunikaci s prezidentem Světové plavecké federace FINA a zástupcem Guinnessovy knihy světových rekordů přezkoumali výkony zaplavané v roce 1984 bulharem Dobri Dinevem na tratích 25 km a 40 km motýl.

Zjišťovali, zda jsou tyto výkony stále platnými světovými rekordy.

Protože kromě časů dálkového plavce Jiřího Řezáče, které zaplaval na těchto tratích v roce 2013, nejsou nikde dohledatelné lepší registrované výkony a protože jsou jeho časy o mnoho lepší než stávající světové rekordy, rozhodla se agentura Dobrý den uznat výkony a časy Jiřího Řezáče na tratích 25 km a 40 km motýl za rekordy světové.

Fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl dokázal Řezáč vylepšit původní rekord na 25 kilometrů o 2 hodiny, 7 minut a 57 sekund a na 40 kilometrů o 4 hodiny, 10 minut a 42 sekund.

Nově mají světové rekordy hodnotu:
25 km motýl: 7 hod 28 min 38 s
40 km motýl: 12 hod 24 min 34 s.

Řezáč od roku 2011 vytvořil v extrémně vytrvalostním plavání již 78 českých rekordů a nyní k tomu přidal i dva rekordy světové.

Příští rok by rád se svými svěřenci vytvořil další světový rekord, tentokrát ve štafetovém plavání. S vybranými jedinci ze své soukromé plavecké školy by chtěl vytvořit nejdelší plaveckou štafetu na světě, která překoná 34 let starý světový rekord z roku 1987 zapsaný v Guinnessově knize světových rekordů.

Fotogalerie: světový rekord - 40 km - motýl – kategorie jednotlivci